2013
Już jest! Nowy, grudniowy numer Małego Pielgrzyma

Więcej…a w nim tematy dotyczące BOŻEGO NARODZENIA.

 
BÓG MÓWI DO MNIE

Więcej…Noc zwykle kojarzy się z lękiem i tym, co nam zagraża. Nocy boją się dzieci, w jej ciemności czują się jakby opuszczone. Noc jest także wtedy, gdy przeżywamy smutek, albo jakieś nieszczęście. Ciemność może też się wkraść do naszego serca wtedy, gdy zrobimy coś złego, gdy popełnimy grzech.

Więcej…
 
Święty Mikołaj

Więcej…Biskup siedział przy oknie, pochylony nad księgą. Miała trochę wytarte brzegi kartek, bo zawsze gdy czytał, brał papier w dwa palce i delikatnie rozcierał, jakby chciał, żeby treść słów weszła też w jego dłonie.

Teraz podniósł na moment wzrok i mruknął do siebie:

Więcej…
 
Już jest! Nowy, listopadowy numer Małego Pielgrzyma

Więcej…a w nim tematy dotyczące LISTÓW. 
Bóg mówi do mnie

Więcej…Pewnie bardziej lubimy otrzymać listy, niż je pisać. Ale, żeby listy otrzymywać, to trzeba też je pisać. Pomijając listy urzędowe, najogólniej można powiedzieć, że list jest takim pisanym znakiem przyjaźni. Dzisiaj coraz częściej zanika zwyczaj pisania takich listów, które zamknięte w kopertach przynosi listonosz, a na które zwykle z utęsknieniem się czeka.

Więcej…
 
Wszyscy Święci

Więcej…Namalowani dawno temu na płótnie farbami, które przez lata pociemniały tak, że trudno zobaczyć ich twarze - jednak wciąż widoczne jest złoto aureoli unoszącej sie nad głowami. Albo wyrzeźbieni w kawałku lipowego drewna, trzymający w dłoni lilie lub chleb, innym razem Dzieciątko. A jeszcze inni wyhaftowani kolorowymi nićmi przez nasze prababki na chorągwiach, które wynosi się z kościołów na procesje. Święci.

Więcej…
 
Już jest! Nowy, październikowy numer Małego Pielgrzyma

Więcej…a w nim tematy dotyczące ANIOŁÓW.

 
Święci Pańscy! Siostra Faustyna Kowalska

Więcej…- I co ja teraz zrobię? - martwiła się Siostra Faustyna. - Matka Mistrzyni przeznaczyła mnie do kuchni dziecinnej, a ja nie mogę unieść ciężkich garnków. Najtrudniej mi odlewać kartofle. Ostatnio połowa z nich wysypała się na podłogę i siostry czyniły mi wyrzuty? Miały rację. Ale jak ja mam sobie poradzić z tymi garnkami?

Więcej…
 
Pielgrzymujemy!

Więcej…Kiedyś wracałam z pracy (uczyłam dzieci w jednej z tamtejszych szkół) i na przystanku autobusowym zauważyłam niewidomego pana, który obracał się niespokojnie, trzymając w dłoni białą laskę. Wyraźnie chciał się o coś zapytać, ale nie był pewien, czy poza nim ktokolwiek jest jeszcze na przystanku.

Więcej…
 
Już jest! Nowy, wrześniowy numer Małego Pielgrzyma

Więcej…, a w nim tematy dotyczące SZKOŁY.

 
Szkoła życia

Więcej…- Nie zabrałeś książek ani zeszytów - stwierdził Bułeczka po dokładnym sprawdzeniu walizki, która? Patyczek spakował przed wyjazdem na zielona? szkołę.

Więcej…
 
Święci Pańscy! Staszek Kostka

Więcej…Było letnie popołudnie 1667 r. W oknie wiedeńskiej kamienicy stał wysoki chłopak. Gdyby nie to, że wszystko działo się tak dawno, pomyślelibyście, że rozmawia przez telefon, z niewidoczną słuchawką w uchu. Wpatrzony w światło mieniące się w liściach klonu kręcił głową, unosił brwi i mówił półgłosem:

Więcej…
 
Dlaczego warto być uczniem Jezusa?

Więcej…"Wtedy powiedział Jezus do Żydów, którzy Mu uwierzyli: ?Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli" (J 8, 31-32).

Więcej…
 
Już jest! Nowy, czerwcowy numer Małego Pielgrzyma

Więcej…, a w nim tematy dotyczące ZABAWY 
Opowieści

Więcej…To był najlepszy prezent na Dzień Dziecka, jaki kiedykolwiek dostali. Miasteczko na Dzikim Zachodzie z bankiem, biurem szeryfa, kilkoma kowbojami na koniach, a do tego indiańska wioska z Indianami tańczącymi wokół ogniska. Kowboje mieli malutkie strzelby i rewolwery, a w sejfie banku spoczywały woreczki ze złotem. Indianie mogli strzelać z łuków, wymachiwać tomahawkami i palic? fajkę pokoju. Na dużym pudle, w którym mieściły się te wszystkie cuda, widniał napis: Dla Krzysia i Jasia od rodziców i dziadków.

Więcej…
 
Pielgrzymujemy!

Więcej…Pisałam, że Święty Krzyż to najstarsze w Polsce sanktuarium, a tu proszę bardzo, okazuje się, że równie wcześnie, jeśli nie wcześniej Polacy zaczęli pielgrzymować do miejsca położonego między Piłą a Bydgoszczą - do Łobżenicy. I tam było wzniesienie, na którym istniało w czasach przedchrześcijańskich miejsce kultu.

Więcej…
 
Już jest! Nowy, kwietniowy numer Małego Pielgrzyma

Więcej…a w nim tematy dotyczące KSIĄŻEK.


 
HISTORIA KSIĄŻKI

Więcej…1. Z ust do ust

Dawno, dawno temu nie było bibliotek ani księgarń, bo nie było też książek. Historie, opowiadania i informacje ludzie przekazywali sobie ustnie.

2. Rysunki w jaskiniach

Pierwszymi "książkami" były "komiksy" rysowane na ścianach jaskiń.

3. Gliniane tabliczki

Około 4 tysięcy lat temu Sumerowie wymyślili gliniane tabliczki, na których zapisywali ważne informacje tak zwanym pismem klinowym, a potem suszyli je na słońcu lub wypalali w ogniu. Zapisane tabliczki gromadzono w specjalnych bibliotekach.

4.Tabliczki woskowe

Starożytni Grecy i Rzymianie pisali na drewnianych tabliczkach wypełnionych woskiem. Były one mniej trwałe, niż te z wypalonej gliny.

5. Papirus

W Egipcie materiałem pisarskim był papirus otrzymywany z łodyg rośliny zwanej papirusem. Pojedyncze arkusze papirusu sklejano we wstęgi, z których powstawały zwoje.

6. Zwój

To najstarsza forma książki. Zwój papirusu nawijano na drewniany drążek. Prawa ręka odwijała nowe partie tekstu, lewa zwijała te przeczytane.

 
Pielgrzymujemy!

Więcej…Radecznica: święty Antoni

Zaczęła się wiosna, a z nią wstąpiły w nas nowe siły i chęć wędrowania. Powędrujmy więc, jak na Pielgrzyma przystało, do polskich sanktuariów, które przez wieki przyciągały tłumy pątników (to znaczy właśnie "pielgrzymów").

Więcej…
 
Już jest! Nowy, marcowy numer Małego Pielgrzyma

Więcej…a w nim tematy dotyczące WIELKANOCY.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2

Kolejny numer Małego Pielgrzyma

już w lutym...

Facebook

Mały Pielgrzym poleca

Reklama
Reklama