Bóg mówi do mnie

?Synu, jeżeli masz zamiar służyć Panu, przygotuj swą duszę na doświadczenie!? (Syr 2,1)

W tym zdaniu starotestamentalny Mędrzec Syrach przekazuje nam bardzo ważną radę. Poucza nas, że jeśli ktoś chce służyć Bogu, to musi przygotować się na doświadczenie. Tym doświadczeniem zazwyczaj są różnego rodzaju próby i trudności. Trzeba być zawsze przygotowanym, aby je pokonać. Każdy, kto przygotowuje się na to, co czeka go w przyszłości, jest człowiekiem mądrym i roztropnym.

Żeby to lepiej zrozumieć, przywołam tu obraz z bajki o koniku polnym i mrówkach. Przez całe lato mrówki ciężko pracowały, zbierając zapasy na zimę. Konik polny przyglądał się im i kpił: ?To czas na muzykowanie, gry i zabawy. Słońce przecież jeszcze wysoko na niebie?. Mrówki, nie zwracając na niego uwagi, spokojnie zajmowały się swoją pracą, gromadzeniem zapasów. On zaś wygrzewał się na słoneczku, grał, śpiewał i przesiadywał w barze. Skończyło się lato. Ziemię przykrył biały puszysty śnieg, a rzeka zamarzła. Nigdzie nie można było znaleźć pożywienia. I byłby umarł z głodu, gdyby mrówki nie okazały mu pomocy. Odtąd już każdego lata gromadził zapasy, aby być przygotowanym na zimę.

Jest w tej bajce dla nas ważna lekcja, że zawsze trzeba już wcześniej pomyśleć o tym, co będzie później. Strażak musi wcześniej sprawdzić sprzęt gaśniczy, a nie dopiero wtedy, gdy wybuchnie pożar. Jeśli ktoś wybiera się w góry, to musi wcześniej przygotować plecak i buty. Jeśli kierowca wyrusza w długą podróż, to musi wcześniej dokonać przeglądu silnika i kół. Jeśli student chce zdać egzamin, to wcześniej musi się uczyć. Do wszystkiego, co nas czeka w przyszłości, trzeba się przygotować. Trzeba być przygotowanym nie tylko na chwile trudne i niebezpieczne, ale także na chwile miłe i radosne. Na przykład, żeby odkryć radość Wielkanocy, trzeba wpierw dobrze przeżyć Wielki Post. Żeby dzień Pierwszej Komunii był naprawdę piękny, to trzeba w każdą niedzielę przychodzić na Mszę św., trzeba się modlić i poznać prawdy wiary. Żeby trafić do nieba, to wpierw trzeba słuchać Boga.

bp Wiesław Szlachetka


 

Kolejny numer Małego Pielgrzyma

już w lutym...

Facebook

Mały Pielgrzym poleca

Reklama
Reklama